A francia székhelyű, de Kínában gyártató cég egyik legújabb terméke a furcsán hosszú nevű hálózati mindenes, az X-Stream 9. Próbáltam megfejteni, hogy a 9 vajon mit jelent a nevében, de csak kifacsart magyarázatokra tellett, de az tény, hogy a készülék rendkívül sokoldalú.
A gyártó „multimédia lejátszóként” aposztrofálja, és mint ilyen, ez az egyetlen készülékük a „Classic Line” terméksálán. Mérete termetes, a szögletes dizájn az elálló fekete akril előlappal egyedivé varázsolja a konkurencia termékei között is. Már a látvány is azt sugallja, hogy a tervezők igyekeztek mindent belezsúfolni, amit a fogyasztók csak elvárhatnak egy multi-játszótól. Az adatokat böngészve tényleg minden földi jóval elláttak bennünket a franciák, a legszembetűnőbb talán a középső lemeztálca és a jobb oldali ezüst okosgomb.
A beüzemelés közben akaratlanul is nyomogatni kell a gombokat, amelyekből hatot helyeztek el a kis képernyő jobb oldalán, a hetedik pedig az optikai olvasó tálcáját nyitja-zárja. Sajnos a lemeztálca kivitelezése és mozgatása eléggé olcsó hatást kelt, a nyomógombok lötyögnek. A középső kis képernyő csak karakteres üzemmódban működik, ami nem is lenne baj, mert ekkora kijelzőre nem érdemes albumborítókat kirakni, de a betűk kicsik és a betűtípus tipográfiája lehetne olvashatóbb is.
Nagy előny, hogy a fényei diszkrétek, nem erőltetik a vakító kék megvilágítást. Ha átfordítjuk tekintetünket a készülék hátsó felére, csatlakozók garmadájával találkozhatunk.
Igazi szórakoztatóközpont lehet az X-Stream 9: három optikai, kettő S/PDIF digitális bejárat, ugyanezekből egy-egy kijárat, USB csatlakozás a számítógépes DAC üzemmódhoz és külső merevlemezekhez vagy szilárdtest memóriához, van beépített Wi-Fi vevőnk külső antennával, ethernet port, DAB és DAB+ vevőnk, egy pár RCA és XLR analóg kijárat. Ha kékfoggal szeretnénk csatlakozni, mondjuk mobiltelefonról, az is lehetséges, ehhez telepítenünk kell a gyártó saját BT adapterét, amelyet megtalálunk a csomagban.
Impozáns lista! Belül rendezettség fogad, a készüléket az AK4490 chipkészlet köré építették a mérnökök. Ez egy viszonylag új fejlesztés, bár az AKM mint gyártó, talán kevésbé elterjedt a Wolfson/Sabre-hoz viszonyítva, pedig remek gépeket lehet a japán processzorok köré építeni. Az én saját DAC-omban is ez a 4490-es chip szolgál, bőséges tudással: 32 bites, PCM jelet maximum 768 kHz, DSD-t pedig 11.2 MHz-ig kezel. Az X-Stream 9-ben ötféle digitális szűrővel tudjuk ízlésünknek megfelelően állítani a hangot.
A vas tehát rendben van, tekintsük át a szoftveres oldalt. Támogatja a manapság népszerű online streaming szolgáltatókat, így természetesen a két legnépszerűbbet, a Spotify-t és a TIDAL-t is. Én ez utóbbit jobban szeretem, a hangminősége miatt, rögvest be is állítottam a fiókomat az androidos szoftverben, ami az „Advance Playstream” névre hallgat. Itt jött az első meglepetés.
Az alkalmazás nagyon ismerősnek tűnt valahonnan. Hát persze, hiszen ugyanez vezérlete a tavaly ősszel nálam járt iEAST hálózati lejátszót. Nem tudom mi ennek az oka, a két cég között nem ismerek kapcsolódási pontot, mindenesetre ezt semmiképpen sem hibának rovom fel, hiszen remekül használható applikációról van szó. Amiben sajnos vannak hibák. Nagyon sok albumot a TIDAL-on nem volt képes lejátszani, többek között a teljes Pink Floyd diszkográfiát. Kicsit belemélyedtem a témába, és rögvest kibukott, hogy az iEAST tulajdonosok is ezzel a hibával küszködnek, amelyre a gyártó javítást is ígért. Ez nemrég meg is érkezett, én pedig a Playstream-ről átváltottam az „iEAST Play”-re: egy csapásra megoldódott az X-Stream 9 TIDAL problémája, és remélhetőleg hamarosan a saját, gyári alkalmazása is frissülni fog. Bár, mint mondtam, a két szoftver teljesen ugyanaz.
VISSZA A HÁLÓZATI ZENELEJÁTSZÓK KATEGÓRIÁHOZ >