GRYPHON AUDIO Kalliope prémium high-end DAC készülék
Három ok, amiért a bitek nem csak bitek
A jól ismert „A bitek bitek” kifejezés azt a széles körben elterjedt tévhitet foglalja magában, hogy bármely ésszerűen felépített digitális rendszer „Tiszta, tökéletes hangzást biztosít örökre” – ahogy a kompakt lemez feltalálói fogalmazták meg szánalmas reklámszlogennel.
1.) A digitális hang nem egy egyszerű, egydimenziós számsor, ahol mindössze annyi a dolgunk, hogy a helyes számokat a megfelelő sorrendben tartsuk. Valójában ez egy időben áramló számfolyam. És a megfelelő szám rossz időben (majdnem) olyan rossz, mint a rossz szám.
A Gryphon Kalliope kifinomult áramköri topológia és exkluzív, egyedi gyártású alkatrészek segítségével biztosítja az időzítési hibák (jitter) hatékony korrekcióját/megelőzését.
2.) A digitális-analóg átalakítás után egy analóg szűrőre van szükség a nagyfrekvenciás zaj eltávolításához. Egy tipikus meredek lejtésű „téglafal” szűrő káros mellékhatásai közé tartozik az időbeli elkenődés, az energiaveszteség, a felbontás romlása és a csökkent átlátszóság.
A Gryphon Kalliope fejlett technológiákat és egy innovatív, minimalista, egykomponensű szűrőt alkalmaz, amely nem okoz káros hallható hatást.
3.) A „bit az bit” hozzáállás hívei hajlamosak figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy minden digitális jelfeldolgozás végén van egy analóg fokozat. Az áramköri tervezés, az alkatrészek kiválasztása, a tápellátás és ennek a fokozatnak az elrendezése ugyanolyan kritikus fontosságú a digitális korszakban, mint valaha az analóg korban.
A Gryphon Kalliope évtizedes tapasztalatra támaszkodik a világ által valaha ismert legjobb analóg audiorendszerek tervezésében és kivitelezésében.
Digitális úttörők
A Kalliope messze nem a Gryphon első digitális térnyerése. A digitális korszakban a Gryphon Audio Designs jelentős innovációkat képviselt, utat nyitva másoknak. 1998-ban a Gryphon bemutatta a világnak a CDP-1 CD-lejátszó 88,2 kHz-es aszinkron mintavételi frekvencia konverziójának hangzásbeli előnyeit, amely a világ első ilyen fejlett technológiai megvalósítása.
A 2001-ben piacra dobott Gryphon Adagio és a 2003-ban kiadott Gryphon Mikado 24-bit/96 kHz-es aszinkron mintavételi frekvencia konverzióra frissített, megőrizve a linearitást a jelentősen csökkentett torzítás és zaj érdekében.
2008-ban a híres Gryphon Mikado Signature CD-lejátszó a dupla mono és a teljesen szimmetrikus, kiegyensúlyozott működés alapkövének számító filozófiánkat a digitális tartományba vitte, ahol korábban senki sem ment – csatornánként két sztereó DAC-ot alkalmazva teljes dupla differenciális módban, 32-bit/192 kHz-en. Ez a konfiguráció drasztikusan csökkenti a digitális zajszintet, és hozzájárul a Gryphon digitális hangjának kiterjedt hangteréhez és élesen fókuszált sztereó képéhez.
Most a választható 32-bit/210 kHz-es aszinkron mintavételi frekvencia konverzióval és egy csatornánként dedikált ESS SABRE ES9018 32 bites D/A konverterrel, amely nyolc különálló D/A konvertert tartalmaz dupla differenciális csatolásban, a Gryphon Kalliope DAC a márka egyedi örökségére épít, és továbbra is vezető szerepet tölt be.
Stabilitás és vezérlés
A Gryphon Kalliope teljes mértékben kihasználja a Gryphon kompromisszummentes tervezési filozófiájának előnyeit, beleértve a szigorú kettős mono konfigurációt, a minimális belső kábelezést, a teljesen elszigetelt, különálló tápegységeket az analóg, digitális és vezérlő/kijelző áramkörökhöz, valamint az exkluzív, egyedi alkatrészeket, például a precíziós kristályoszcillátorokat és a toroid transzformátorokat.
Annak érdekében, hogy minden fokozat korlátlan, tiszta energiát kapjon, a digitális és analóg részek transzformátortekercsei fizikailag elkülönülnek, és a négyrétegű nyomtatott áramköri lap egy 70 mm-es rézvezetéket használ az optimális földelés és teljesítményelosztás, valamint a jelátvitel érdekében.
A maximális vezérlés és stabilitás érdekében a Gryphon Kalliope minden analóg csatornája egy dedikált, egyedi gyártású 65 VA-es toroid transzformátort és 34 000 mikrofarad teljesítményű kondenzátorbankot használ. A legkiválóbb diszkrét alkatrészekből épített Kalliope kerüli a néhány nagy kondenzátoron alapuló kondenzátorbankokat, és a kisebb, nagy teljesítményű kondenzátorok (összesen 28) párhuzamosan kapcsolt klasztereit részesíti előnyben az alacsonyabb egyenértékű soros ellenállás érdekében.
A Kalliope jelentős, erősen szabályozott nagyáramú tápegységei nem lennének kivetnivalók egy tipikus integrált erősítőben.
Direct Stream Digital
A PCM források mellett egészen 32 bites és 384 kHz-es mintavételi frekvenciáig a Gryphon Kalliope azon kevés digitális-analóg átalakítók közé tartozik, amelyek teljes mértékben kompatibilisek a DSD (Direct Stream Digital) hangformátummal.
A CD-khez, WAV fájlokhoz stb. használt mainstream PCM (Pulse Code Modulation) szabvánnyal ellentétben a DSD impulzussűrűség-modulációt és akár 6,144 MHz-es mintavételi frekvenciát alkalmaz.
A DSD volt a ma már nagyrészt szunnyadó Super Audio CD formátum alapja, de tovább él egy folyamatosan bővülő letölthető hangfájl-könyvtár formájában, amelyet széles körben a fogyasztók számára jelenleg elérhető legmagasabb felbontásnak tartanak.
Megjegyzés: Az SACD-n lévő DSD fájlok szerzői jogi védelmi okok miatt nem érhetők el lejátszásra külső DAC-on keresztül.
Felhasználói felület
A kényelem és az intuitív használat érdekében