Óriási zavar van a fejekben és sajnos azt kell, hogy mondjuk, hogy ebben a "szakma" és a "média" is jelentősen benne van. A hangfalak elhelyezésével, azok kialakításával és a helységek akusztikájával kapcsolatos tévhitek és "ökölszabályként" keringő bullshitek kimeríthetetlen és örökre beégett dogmákat tartalmaznak még azoknál is akik állítólag értenek hozzá és ebből élnek. (jaj).
A hangsugárzók elhelyezése az otthoni környezetben persze sokszor nehézségekbe ütközik, hiszen egy lakószoba berendezettsége, akusztikája és a rendelkezésre álló hely sokszor kompromisszumokat szül melyet gyakran tovább nehezít a WAF faktor is. (wife acceptance faktor - feleség elfogadó faktor).
Gyakori probléma az ügyfél oldali hibás elképzelés, mikor is indokolatlan méretű (akár túl kicsi akár túl nagy) hangfalakat akarnak túl kis vagy túl nagy szobába berakni, és sajnos sokszor a "kereskedés szakértője" (nyereségvágyból? hozzánemértésből?) is ráerőszakol az ügyfélre olyan hangfalat, ami az adott helységbe az adott lánc elemeihez teljesen alkalmatlan! Ilyenkor kódolva van az elégedetlenség és a gyér, hibáktól hemzsegő megszólalás.
Nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a legfontosabb a szinergia egy rendszerben. Nem attól jó valami mert drága, hiszen az olcsóbb termékek is tudnak nagyon jól szólni (tudásukhoz mérten) csak tudni kell mit mivel, hova és kinek rakunk össze. Ezt a "tudást" pedig nem tanítják sehol...csak évek alatt áll össze (nem is mindenkinél) a sok-sok kísérletezés és ügyfél tapasztalat során.
Na de térjünk rá az egyik legnagyobb bullshitre, ogre tévhitre, ami az emberek fejében a mai napig vezeti a hangfal választás vezérfonalát.: HOL VAN A REFLEXNYÍLÁS?
Ha elöl az jó, ha hátul az nem jó. Ennek a tévhitnek azért van jelentősége mert egy átlagos lakószobában a hangfalak rendre a szobafalak közelségébe, sarkok, szekrények közelébe kerülnek és kering az a tévhit, miszerint, ha a hangfalon elöl van a reflex nyílás akkor nem lesz gond, míg a hátsó reflex nyílás sátántól való és erősíti a mélytartományt, búgó, kiemelésektől hemzsegő átvitelt eredményez.
A rossz hír, hogy a hangfalon bárhol van a reflexnyílás, ha azt a szoba falakhoz, sarkokhoz közel rakjuk, a szoba rezonancia pontjain a mély mennyisége erősödni fog, kiemeléseket okoz és problémákat generál.
A reflex nyílás holléte nem ilyen jelentős szempont mert egy hangfalból a mélyhang nem a reflexnyíláson távozik, nagyon leegyszerüsítve az nagyrészt a doboz és hangszórók hangolására szolgál.
Gondoljunk csak bele...a hangfalak 80%-nak reflex nyílása hátrafele néz...akkor a gyártók mérnökeinek 80%-a nem ért a szakmájához vagy azt feltételezik, hogy mindenki hangárban él és bármilyen távolságra el tudja rakni a hangfalakat a szobafalaktól? Ugye ezt nem gondoljuk komolyan!
A mélyhang szinte 360 fokban válik le a hangdobozról, így belátható, hogy a szobafalak közelsége mindenképpen gondot okozhat.
További gond, hogy falakra rátolt hangfal átvitelében nem csak a mélyhang minőségét rontjuk el, növeljük azt, hanem megszólalásának térleképzését, térmélység megjelenítését is degradáljuk.
Higgyük el nálunknál tanultabb és ezzel évtizedek vagy fél évszázad óta foglalkozó akusztikai mérnököknek, hogy a hátulra rakott reflex nyílás nem különösebben befolyásol, viszont a szoba falaihoz közel rakott hangfalak mindenképpen előnytelenül fognak megszólalni.
Mi tehát a teendő? Egyfelől fontos, hogy ne az alapján válasszunk hangfalat mert nagyon jó akcióban van, a "haverom azt mondta"..., a tesztben, videóban a "legjobb" lett, vagy mert elöl van a reflex nyílás, hanem átgondolva a lehetőségeinket, valamint a meglevő rendszer elemeit, megfogadva a szakember (!!) segítségét egészséges arányokkal és az elhelyezhetőséget (leginkább) is figyelembe véve válogassunk.
- Próbáljunk a lehető legnagyobb távolságokkal dolgozni a falaktól - ideális az 1-1,5 méteres oldaltávolság, de ha ez nem tartható akkor semmiképp ne akarjunk túlzóan nagy dobozt egy adott szobaméretbe erőszakolni, csak mert a nagy méretekben és a nagy membránfelületben hiszünk.
- a hangsugárzók és a hallgató között igyekezzünk egy egyenlő szárú háromszög távolságának arányait betartani. A hangfalak bázistávolsága (egymástól levő távolsága) ne legyen 2 méternél kevesebb (hacsak nem közeltéri monitorokat vásároltunk és szintén 1-1,5 méterről hallgatjuk azokat). Szobaméret függő de átlagos 15-40m2-es szobában legalább 2,5-3 méterre legyenek egymástól a dobozok és hasonló távolságról hallgassuk azokat. Túl messze se legyenek a dobozok egymástól...a 4-5-6m-es bázis távolság csak nagy lakószobában, nagy dobozoknál és nagy hallgatói távolságból lehet ideális.
- A hallgatóhoz képest szimmetrikus távolságban legyenek a dobozok. Az aszimmetrikus elhelyezés ront a térábrázoláson, féloldalas megszólalást eredményez.
- A hangfalak hallgató felé forgatásával még akkor is kísérletezzünk (akár fél-egy centinkként egyformán forgatva a dobozokat) ha a gyártó ezt nem javasolja (lásd Dali). Sok esetben az akusztika miatt szükség van erre és jobb eredményt lehet elérni a forgatott dobozokkal, mint az egymáshoz képest párhuzamos oldalfalú elhelyezéssel.
A forgatás mértéke kísérletezés útján derül ki. Van, hogy a két hangfal tengelyének metszéspontja a hallgató elött, a hallgató fejénél vagy akár a hallgató mögött az ideális. Ízlés, akusztika, hangfal és több más dolog kérdése, ezért bátran lehet vele kísérletezni.
- Érdemes (ha van rá mód) a hallgatói pozíciót úgy elhelyezni, hogy mögötte még legalább 1-2m hely legyen a hátfaltól. A közvetlenül fülünk mögött levő szobafal erős reflexióval rendelkezik, mely ismét ront az öszképen. Ha ezt nem tudjuk megoldani, akkor érdemes valamilyen csillapító, diffúzáló anyagot elhelyezni a hátfalon. (akusztikai panelek, könyvespolc, fali szőnyeg stb.)
Nyilván a fent felsorolt tanácsok nem teljesértékűek de mindenképpen iránymutatásként szolgálnak az ideálisabb hangfal elhelyezés és az abból kihozható legjobb hangminőség érdekében! Amennyiben további segítségre van szüksége, úgy vegye fel velünk a kapcsolatot és beszéljük át a lehetőségeket...de kérjük NE legyen szempont a Reflexnyílás holléte! Higgye el nekünk...nem ez lesz a fő probléma a hangfal és a szoba kapcsolata között!